Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Glass E-Z Vials, Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage.
DWK Life Sciences Wheaton™ 8mm x 40mm Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 1.7 mL High Recovery Glass Screw Top Microvials, Performance Level 3, to maximize injection volume when analysing sample sizes of less than 2 mL.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.7 mL |
| Product Type | High Recovery Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 1.7 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Inner V-bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Crimp Top Vials, Performance Level 3, for high performance GC-MS applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Crimp Top Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ with Step
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available wth or without writing patch
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Both GC and HPLC applications |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Autosampler Vials: Screw Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from clear Type I borosilicate glass
| Closure Size | 18 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| No. per Case | 100 |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Base Style | Round |
Thermo Scientific™ 13mm Clear Glass Screw Thread Vials
These 13mm vials are manufactured from high-quality glass and fit a variety of autosamplers.
| Diameter (Metric) Opening | 13 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Closure Size | 13-425 |
| Color | Clear |
| Closure Type | Screw Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials, No Closures
Vials are suitable to inject samples from an autosampler. Available in a variety of volumes and thread sizes.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Color | Amber |
| Material | Glass |
MilliporeSigma™ Supelco™ Graduated Screw Top Vials with Solid Top Caps
Pre-assembled vials supplied with black phenolic solid top caps
| Material (Liner) | PTFE |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Serum Bottle, Crimp Top
Constructed of borosilicate glass, closures are not included
| Description | No Closure Included |
|---|---|
| Product Type | Serum Bottle |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Crimp Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
Wheaton™ Clear Crimp Top Vials, 2 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Choose from standard, or large size openings. Vials are available with or without a marking spot.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |